Festivalul Internaţional de Teatru Nou, Arad

Ediţia a 4-a, 7-15 mai 2016

7 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare

PREMIERĂ: Vârful aisbergului de Antonio Tabares

Regia: Theodor-Cristian Popescu

Scenografia: Cosmin Ardeleanu

Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Ora 21.30, Platoul teatrului

Dancing Graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio

Apă de mină de Csaba Székely

Un proiect coordonat de Oana Stoica

Scenografia: Vladimir Iuganu

Producător: Teatrul ACT Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

 

8 mai 2016

Ora 19.00, Sala Studio

SECŢIUNEA Focus TeenAGER

Pisica verde de Elise Wilk

Regia: Bobi Pricop

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

Durata: 1h

Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 20.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

Operastracci, după o idee de Enzo Toma şi Silvia Ricciardelli

Regia, dramaturgia şi costumele: Enzo Toma

Scenografia: Lucio Diana

Producător: Centrul de Producţie Teatrală Koreja, Lecce, Italia

Durata: 1h

Ora 21.30, Platoul teatrului

Dancing Graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria.

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 minute

Ora 22.00, Sala Studio

SECŢIUNEA Focus TeenAGER

PISICA VERDE de Elise Wilk

Regia: Bobi Pricop

Scenografia: Irina Moscu

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi

Durata: 1h

 

9 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare

Noul locatar de Eugène Ionesco

Regia: Gábor Tompa

Costumele: Corina Grămoşteanu

Decorul & light-design: Helmut Stürmer

Producător: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 1h 20 minute (fără pauză)

Ora 21.00, Platoul teatrului

Dancing Graffiti

Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs

Producător: Bandart, Ungaria.

Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1

Durata: 25 minute

Ora 21.30, Sala Studio

SECŢIUNEA FOCUS TeenAGER

Antisocial

Un spectacol de Bogdan Georgescu

Producător: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h

Interzis persoanelor sub 15 ani!

 

10 mai 2016

Ora 17.00, Sala Mare

Directorul Executiv de Stig Larsson

Regia: Vladimir Anton

Scenografia: Tudor Prodan

Producător: Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

Ora 19.00, Sala Studio

The Sunset Limited de Cormac McCarthy

Regia: Andrei şi Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Producător: Teatrul UNTEATRU Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Ora 21.30, Sala Mare

SECŢIUNEA FOCUS TeenAGER

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett

Traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache

Producător: Teatrul Excelsior Bucureşti

Durata: 2h 40 minute (cu pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

 

11 mai 2016

Ora 18.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

Identitate de Márton Imola

Regia şi coregrafia: Ferenc Fehér

Producător: Studio M, Sfântu-Gheorghe

Durata: 55 minute

Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 20.00, Sala Studio

Ibsen Incorporated

Un scenariu de Mihaela Michailov şi Catinca Drăgănescu, după scrierile lui Henrik Ibsen

Regia: Catinca Drăgănescu

Scenografia: Bogdan Costea şi Andrei Morariu

Coregrafia: Mihaela Culda

Producător: ARPAS – Asociaţia Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului şi Teatrul de Comedie Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Ora 22.00, Sala Mare

Femei / Bărbaţi de Willy Russell

Regia: Vlad Massaci

Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu

Producător: Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Durata: 1h 45 minute (fără pauză)

 

12 mai 2016

Ora 19.00, Sala Mare

Family Affairs de Rosa Liksom

Un spectacol de Radu Afrim

Decorul: Tudor Prodan

Costumele: Cosmin Florea

Producător: Teatrul Odeon Bucureşti

Durata: 2h 20 minute (fără pauză)

Avertisment: spectacolul conţine limbaj licenţios, interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.30, Sala Studio

De fapt e frumos de Volker Schmidt

Decorul şi regia: Volker Schmidt

Costumele: Nina Kroschinske

Light-design: Botond Nosz

Producător: Teatrul German de Stat Timişoara

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 23.00, Club Flex

MaRó de Szekely Csaba

Regia: Andi Gherghe

Scenografia: Adrian Ganea

Producător: Yorick Studio, Târgu-Mureş

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

 

13 mai 2016

Ora 17.00, Sala Mare (spectacol pe gradene)

SECŢIUNEA FOCUS TeenAGER

Columbinus de Stephan Karam şi PJ Paparelli

Regia: Horia Suru

Scenografia: Cristian Marin

Coregrafia: Sophie Duncan

Producător: Teatrul Municipal Baia Mare

Spectacol realizat în parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA

Durata: 2h 10 minute (cu pauză)

Interzis persoanelor sub 14 ani!

Ora 21.00, cort, Piaţa „Avram Iancu”

În inima nopţii – Episodul Lear

Cu inserţii de George Banu şi Monique Borie, după William Shakespeare

Scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Gavriil Pinte

Scenografia: Roxana Ionescu

Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Ora 22.30, Sala Mare

Concert: Subcarpaţi

 

14 mai 2016

Ora 11.00, Sala Studio

Autopsie (a unor crime nevinovate)

După două texte de Gérald Gruhn şi Vasile Leac

Regia: Florin Didilescu

Muzica: Marius Stoica

Producător: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociaţia Română pentru Apărarea şi Cultivarea Francofoniei din Arad

Durata: 1h

Ora 18.00, Sala Mare

Vertij

Scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu

Scenografia: Adrian Damian

Producător: Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Durata: 1h

Interzis persoanelor sub 15 ani!

Ora 19.30, Sala Studio

Guppi de Vasili Sigariev

Regia: Mucsi Zoltán

Decorul: Albert Alpár

Costumele: Kiss Julcsi

Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Durata: 1h 35 minute (fără pauză)

Ora 21.00, Club Flex

Respiraţii de Duncan Macmillan

Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica

Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” Târgu-Mureş

Durata: 1h 40 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 23.00, Cafe Boeme Teatru

CONCERT: Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

 

15 mai 2016

Ora 17.00, Sala Studio

Aglaja după Aglaja Veteranyi

Dramatizarea: Alina Petrică

Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu

Costumele: Cristina Milea şi Elena Gheorghe

Producător: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Durata: 1h 40 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 16 ani!

Ora 19.00, Sala Mare

Anul dispărut. 1989 de Peca Ştefan

Regia: Ana Mărgineanu

Decorul şi costumele: Anda Pop

Producător: Teatrul Mic Bucureşti

Durata: 1h 50 minute (fără pauză)

Ora 21.30, Sala Studio

(D)efectul Placebo

Creaţie colectivă

Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu

Instalaţia scenografică: Elena Dobîndă şi Andreea Simona Negrilă

Producător: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Durata: 1h 30 minute (fără pauză)

Interzis persoanelor sub 14 ani!

Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad – Programul lunii aprilie 2016

 

Sâmbătă, 2 aprilie 2016, Sala Mare, ora 19.00

Revizorul, de N.V. Gogol

Regia: Laurian Oniga, Decorul: Doru Păcurar, Costumele: Indre Colta

 

Duminică, 3 aprilie 2016: Sala Mare, ora 19.00

Domnişoara Nastasia, după G.M. Zamfirescu

Regia: Laurian Oniga, Decor: Luminiţa Penișoară, Costume: Oana-Cătălina Văran

 

Sâmbătă, 9 aprilie, Sala Studio, ora 19.00 – PREMIERĂ, Distribuţia 1

Bull, de Mike Bartlett

Regia: Bobi Pricop, Traducerea: Andrei Marinescu, Scenografia: Velica Panduru

 

Duminică, 10 aprilie, Sala Studio, ora 19.00 – PREMIERĂ, Distribuţia 2

Bull, de Mike Bartlett

Regia: Bobi Pricop, Traducerea: Andrei Marinescu, Scenografia: Velica Panduru

 

Joi, 14 aprilie 2016, Sala Studio, ora 19.00

Săptămâna luminată, după Mihail Săulescu

Regia: Nicolae – Mihai Brânzeu, Scenografie: Indre Colta, Coregrafie și mișcare scenică: Maura Cosma

 

19, 22 aprilie 2016, Sala Mare

Aproape de tine, încă! adaptare după Almost, Maine!, de John Cariani

Regia: Antonella Cornici, spectacol susţinut pentru liceenii din municipiul Arad, în cadrul proiectului Săptămâna Altfel

 

Sâmbătă, 23 aprilie 2016, Sala Studio, ora 19.00

Reunificarea celor două Corei, de Joël Pommerat

Regia: Radu Alexandru Nica, Scenografia: Ioana Popescu

 

Duminică, 24 aprilie 2016, Sala Mare, ora 19.00

Mult zgomot pentru nimic, de William Shakespeare – spectacol eveniment dedicat anului aniversar Shakespeare

Regia: Alexander Hausvater, Scenografie: Dobre: Kóthay Judit , Costume: Carmencita Brojboiu

 

Joi, 28 aprilie 2016, Sala Studio

Bull, de Mike Bartlett

Regia: Bobi Pricop, Scenografia: Velica Panduru