Marii câștigători “LA IZVOARE”, ediția a IX – a

Festivalul – concurs „La Izvoare – cântece, jocuri şi obiceiuri populare din vatra satului arădean” a avut loc duminică, 2 septembrie la Teatrul de vară al Centrului Cultural Județean Arad de la Moneasa . Festivalul a început cu finala destinată juniorilor și a continuat cu finala seniorilor, urmată de un spectacol susținut de Orchestra Rapsodia condusă de maestrul Vasile Rus .
Trofeul “La Izvoare” – categoria Juniori a fost câștigat de Formația de dansuri “Busuiocul” din Sântana iar cel de la categoria Seniori a ajuns la”Păstrătorii tradiției” din Șicula.
Galerie foto: https://www.ccja.ro/la-izvoare-editia-a-ix-a-2018/



Câștigătorii Festivalului -concurs județean de folclor „La izvoare” –cântece , jocuri și obiceiuri populare din vatra satului arădean , ed. A-IX-a 2018


Secțiunea juniori
Trofeul ,,La Izvoare”
  • Formația de dansuri „ Busuiocul ” Sântana

Formații de dans
  • Locul I – Formația de dansuri „ Spicul ” Olari
  • Locul II – Formația de dansuri „ Românașul ” Andrei Șaguna

Soliști vocali – categoria 7-11 ani
  • Locul I – Alexandra Madarasz
  • Locul II – Sorina Măgurean
  • Locul III – Roberta Tomșa

Soliști vocali – categoria 11-15 ani
  • Locul I – Alexandra Madarasz
  • Locul II – Sorina Măgurean
  • Locul III – Roberta Tomșa

Soliști instrumentiști
  • Locul I – Mihnea Laza
  • Locul II – Rezban Pavel
  • Locul III – Alexandru Pamfiloiu



Secțiunea seniori

Trofeul ,,La Izvoare”
  • Ansamblul „ Păstrătorii Tradiției ” Șicula

Obicei Popular
  • Locul I – Ansamblul „ Iorgovanul ” Șimand
  • Locul II – Ansamblul „ Arădeana ” Arad

Soliști vocali
  • Locul I – Roxana Suciu și Târtopan Daiana
  • Locul II – Păcurar Mădălina
  • Locul III – Sorina Lupșa

Soliști instrumentiști
  • Locul I – Rezban Aurel Laurențiu
  • Locul II – Hălceanu Alex

Premiul special pentru păstrarea și promovarea jocului românesc
  • Ansamblul de dansuri și cântece „ Junii Podgoriei ” Ghioroc

Premiul special pentru autenticitatea repertoriului și interpretării
  • Formația de dansuri „ Păstrătorii Tradiților ” Covășânț

Premiul special pentru cel mai bun rapsod
  • Elena Cristea